Uyuyan Yumurtaları Uyandırma

P r p (Trombositten zengin plazma) işleminde amaç uyuyan yumurtalıkların uyandırılması ve güçlendirilmesidir. Menopoz problemi ile karşı karşıya kalan, ileri yaşta ve veya yumurtalık yaşlanması sorunu olan hastalar için önerilmektedir.

Hastanın kendi kanından elde edilen trombosit hücreleri yenileme, iyileştirme ve dokuların damarlanarak yeniden canlanmasına olanak sağlamak amaçlı kullanılır. Bir çok hastalıkta uygulanan tedavi en çok cilt ve eklem sorunlarında gündemdedir. Ancak yumurtalıklara uygulamalar sonucunda ciddi olumlu sonuçlar alındığı görülmektedir.

150 ml kan alınır ve labaratuarda hazırlanır bu sızı anestezi altında yumurtalıkların içine ultrasonografi veya laparoskopi ile enjekte edilir. Sonuçları için aylık olarak AMH, FSH, E2 düzeyleri bakılarak yumurtalık yenilenmesi takip edilir.

Yumurtalık Yenileme

Vücudumuzdaki bütün dokuları ve organları oluşturan, dokundukları hücrelere dönüşebilen ve sınırsız bölünebilme özelliğine sahip kök hücreler tüm vücudumuzun yenilenmesi ve tedavisinde kullanılabilen onarıcılardır.

Son yıllarda kadın infertilitesinde de öne çıkan ve yüksek başarı oranlarına sahip kök hücre tedavisi acısızdır. Kök hücreler hastadan alınır yeterli sayıda çoğalma sağlandıktan sonra yumurtalık bölgesine enjekte edilir.

Kök hücre başarı oranı hastanın yaşı, yaşadığı hastalıklar gibi unsurlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kök hücre uygulanmadan önce hastanın endokrinolojik muayne ve testleri tamamlanmalıdır. Kök hücre uygulaması polikistik over, menopoz başlangıcı, adet ve yumurtlama bozuklukları tanısı olan hastalarda tedavi imkanı sağlamaktadır.

Yumurtalarınızı Dondurun

Günümüz koşullarında okul, kariyer gibi faktörler ile anne sahibi olma hayalini bir çok kadın ötelemek durumunda kalıyor. Kanser gibi rahatsızlıklar maalesef kemoterapi ve radyoterapi ile kadınların anne olma hayallerini daha da zorlaştırabiliyor.

2014 yılından bugüne kadınların yumurtalıklarını sağlıklı bir şekilde saklamaları ve diledikleri zaman anne olmalarını sağlayan yumurta dondurma işlemi ise kadınlara umut veriyor. Yumurtalarını donduran kadınlar istedikleri zaman tüp bebek yöntemi ile anne sahibi oluyor.

Yumurtalık yaşlanması teşhisi koyulan kadınlarda bebek sahibi olma hayalini saklı tutmak için daha fazla beklemeden yumurta dondurma işlemini uygulayabilmekte.

Düzenli bir beraberliğe rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, ne zaman tedaviye başvurmalılar?
Kadın yaşı 35’in altında ise ve gebelik oluşumunu etkiyebilecek herhangi bir problem yoksa 1 yıl, 35 yaşın üzerinde veya geçmişte gebelik oluşumunu etkiyebilecek bir problem varsa 6 ay sonra inceleme ve tedavi başlanmalıdır.
Kök hücre ile yumurtalık rezervi azlığı (kısırlık) tedavisi her kadına uygulanabilir mi?
Endokrinolojik rahatsızlığı bulunmuyorsa ve/veya tedavisi tamamlanmış ise, hasta hücre öldürücü ilaç ya da radyoterapi tedavisi görmüyor ise her yaşta kadına uygulanabilir.
PRP Yöntemi Kimlere Uygulanabilir?
Rahim kalınlığı, yumurta kalitesi gibi sorun yaşayan kadınlarda, Bir veya birden çok tüp bebek tedavisi denemelerinde başarısız olanlarda, Yumurtalık rezervi azalan kadınlarda, İlerleyen yaşta tüp bebek tedavisi gören kadınlarda uygulanabilir.
Prp İle Yumurta Gençleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastanın kanı kan içinde pıhtılaşma önleyici bulunan bir tüpe alınır. Daha sonra tüp santrifüj adı verilen bir cihaza yerleştirilir. Bu cihaz hızlıca dönerek kanın bileşenlerine ayrılmasını sağlamaktadır. Bu işlem sonucunda beyaz kan hücreleri ve trombositler, santrifüjleme yolu ile kırmızı kan hücrelerinden ve serumdan ayrılır. Ve sonucunda kan üç katmana ayrılır. Bu katmanlar; alt, üst ve orta katmanlardır. Üst ve orta tabakalar boş bir steril tüpe konulur ve tekrar santrifüj işlemi uygulanır. Üst üçte ikilik kısmı atılır, dipte kalan kısmı karıştırılarak homojenize edilir. Böylece tedavide kullanılacak PRP kullanım için hazır, diyebiliriz. 2. PRP Enjeksiyonu Aşaması : Bir sonraki aşama, elde edilen PRP'nin yumurtalıklara enjekte edilmesi aşamasıdır. Bu işlem transvajinal ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilir. İşlem uygulanırken hastanın ağrı veya acı çekmemesi için propofol adlı bir anestezik ajanla sedasyon altında gerçekleştirilir
Yumurtalık Gençleştirme (PRP) Nasıl Uygulanır?
Öncelikle hastadan kan alınıp bu kan belli bir işlemden geçirilerek PRP elde edilmektedir. İşlem ultrason eşliğinde vajenden ince bir iğne ile geçilip yumurtalık içerisine PRP enjekte edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Ağrılı olabileceğinden dolayı hastalar genellikle anestezi altında yapılmasını tercih etmektedir.
Kök Hücre ile Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılır
Tüp bebek tedavilerinin başarılı olması için kişilerin, bazı gereklilikleri sağlamaları gerekir. Yumurta rezervi yetersiz olan kadınlar yada spermi olmayan erkekler için tüp bebek kök hücre tedavisi tercih edilebilir. Bununla birlikte henüz çok yeni sayılabilecek bu yöntem, kesin başarı sunmaz. Konu hakkındaki bilimsel veriler henüz kısıtlıdır. Tüp bebek kök hücre tedavisi, Yumurtası olmayan kadınlar Spermi olmayan erkekler Endometrium sorunları olan kadınlar
Tüp Bebekte Kök Hücre Tedavisinin Riskleri
Kök hücre tedavisi henüz yeni sayılabilecek bir tedavi yöntemi olduğundan, yardımcı üreme teknikleri açısından, olası yan etkileri ve uzun dönem sonuçları hakkında pek bir bilgi yoktur. Ancak yine de kök hücre tedavisi öncesi olası riskleri öğrenmek adına bu konuda hekime danışılmalıdır. Kişiye özel riskler oluşturabileceği gibi genel riskleri de henüz deneysel bir yöntem olduğundan bilinmemektedir.
Kök Hücre Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir
Tüp bebekte kök hücre tedavisi henüz tam anlamıyla kanıtlanmış ve yüksek başarı oranı sunan bir tedavi yöntemi değildir. Yumurta ve sperm oluşumunu tetiklemede ya da endometrium kalınlığını artırmada kullanılan kök hücre tedavisinin başarı oranı %10 ila %20 arasındadır. Ancak, bu oranlara bakılırken, henüz çok az kişide uygulama yapıldığı unutulmamalıdır. Özellikle erkek ya da kadın infertilesinde tercih edilebilir olan kök hücre tedavisi, henüz deneysel aşamadadır. Tüm bunlara ek olarak hastanın yaşı gibi kendisine ait özellikleri de tüp bebek kök hücre tedavisi başarı oranını etkiler.